Vitiligo Tedavisi

  Vitiligo Tedavisi Ankara

  Vitiligo, deride pigment kaybından kaynaklanan beyaz alanlarla karakterize bir deri hastalığıdır. Kadın ve erkekleri eşit oranda etkiler ve toplumdaki görülme sıklığı yaklaşık %1’dir. Kesin sebebi bilinmeyen hastalıkta vücut kendi melanositlerine karşı otoantikor geliştirir ve deriye rengini veren melanin üretilemez. Her yaşta görülebilmekle birlikte, hastaların yarısında 20 yaşından önce başlar ve %20 hastada aile hikayesi vardır. Vitiligo tedavisi Ankara için bize ulaşabilirsiniz.

  Sıklıkla güneşe maruz kalan el, kol, ayak ve yüz bölgesinde görülse de vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Deri dışında bir organ tutulumuna neden olmaz. Ancak özellikle görünen bölgelerdeki vitiligo, kişide depresyon ve anksiyete bozukluklarına yol açabilir.

  Vitiligo, otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalığı olanlarda ikinci bir otoimmün hastalık gelişme riski artmıştır. En sık gözlenen ikinci otoimmün hastalık tiroid bezini etkileyen Hashimato tiroiditidir.

  Vitiligoda tanı kolaydır. Sıklıkla muayene ile saptanır. Wood ışığı ile depigmentasyon gözlenir. Ancak nadiren şüpheli durumlarda deri biyopsisi alınabilir.

  Vitiligo, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi etkinliği kişiden kişiye değişir. Tedavide steroidli kremler, kalsinörin inhibitörleri, fototerapi, excimer lazer, güneşten korunma ve çok yaygın hastalarda depigmentasyon tedavisi önerilir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi