Leke Tedavisi

  Ankara Leke Tedavisi

  Leke, deri renginde koyulaşmayı ifade eden genel bir terimdir. Deride leke ile seyreden hastalıklar oldukça yaygın görülmektedir. Güneş ışınları, hormonlar, çeşitli ilaç ve kozmetikler leke oluşumunda sık suçlanan nedenlerdir. Ayrıca travma ve çeşitli deri hastalıklarına cevap olarak da oluşabilir. Uzman ellerde yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri de lekeye neden olabilir. Ankara leke tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Yeşim Kaymak ile iletişime geçebilirsiniz.


  Genel olarak en sık rastlanan cilt lekeleri; çiller, güneş lekeleri, gebelik lekeleri (melazma), çeşitli kozmetiklere ve bitkilere bağlı gelişen lekeler, sivilce ve cilt yaralarından sonra oluşan lekelerdir. Ancak bazen cilt lekeleri, deri kanserinin bulgusu olarak da karşımıza çıkabilir. Özellikle leke değişik renk tonlarında ise, asimetrik ve kenarlarında düzensizlik mevcut ise, kanama, kaşıntı, kabuklanma veya üzerinde açık yara gibi bulgular varsa kişi muhakkak deri kanseri açısından bir dermatoloğa görünmelidir. Ayrıca kızıllar ve sarışınlar, renkli gözlü bireyler, ailede deri kanseri öyküsü olanlar, vücudunda 50’den fazla beni olan ve çocukluk çağında güneş yanığı öyküsü olanlar, deri kanseri gelişimi açısından daha riskli bireylerdir. Ancak tekrar belirtmek gerekirse deri kanserleri, cilt lekelerinin küçük bir kısmını oluşturur. Bu noktada en doğru değerlendirme ise uzman dermatologlar tarafından yapılabilir.

  Melazma

  Güneş ve solaryum, doğum kontrol hapları, antidepresanlar gibi ilaçlar ve gebelik, emzirme dönemi gibi faktörlerle ilişkili melasma, yüzde alın, şakaklar, yanaklar, dudak üstünde sık görülür. Kadınlarda erkeklerden daha sık rastladığımız bu lekeler tedaviye çok dirençlidir. Melasma tedavisinde, karbon peeling, kimyasal peeling, mezoterapi ve leke açıcı dermokozmetik ürünler uzun süre, çoklu seanslar şeklinde uygulandığında başarılı olur.

  Melasma tedavisinde, tedavi yöntemi kadar güneşten korunma da önemlidir. Yaz-kış sabah, öğlen ve öğleden sonra, leke karşıtı güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir.

  Lentigolar

  Deri kanserlerinin öncüsü olabildiği için tedavi edilmesi gereken lekelerden olup, lazerle tedavileri mümkündür. Yüz, el, omuz, sırt dekolte bölgelerinde tek tek lekeler Q-anahtarlı lazerler ile tedavi edilebilir.

  Efelid (Çiller)

  Genelde genetik yatkınlığı olan bireylerde cilt rengi açık, saç rengi sarı, kızıl olan bireylerde görülen keskin kenarlı küçük 1-3 mm koyu renkli lekelerdir. Genelde yaşamın ilk 3 yılI içinde belirirler ve yaz aylarında güneş maruziyeti ile renkleri koyulaşırken kış aylarında renkleri açılır. Çiller de tıpkı yaşlılık lekeleri gibi pigmente yüksek duyarlı Q-anahtarlı lazerler ile  tamamen tedavi edilebilir.

  Leke tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

  Doğuştan, yaşla ve dış etkenlerle oluşan lekelerin tedavisi lekenin cinsine göre çeşitlilik gösterir. Hemen her tür lekenin tedavisi için kış ayları en ideal dönemdir.

  • Öncelikle kişinin iyi bir güneşten koruyucu ürün kullanması gerekir. Güneş koyucular aslında leke oluşmasını azaltan veya oluşmuş lekenin artmasını engelleyen bir nevi koruyucu tedavi ajanlarıdır. Güneşten koruyucu seçerken cilt tipinize uygun ürünler seçmek gerekir. Örneğin kuru ise krem, yağlı ise losyon formunda bir ürün seçilmelidir. Yaz aylarında güneş ışınlarının en dik geldiği 11:00-15:00 arası olabildiğince güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir. Güneş koruyucuları dışarı çıkmadan en az 20-30 dk önce sürülmelidir. Leke oluşturma riskinden dolayı güneşe çıkmadan cilde parfüm gibi alkollü ürünler sürülmemelidir. Güneş koruyucuları plajda 2 saatte bir, gündelik hayatta ise 4 saatte bir yenilenmelidir.
  • Oluşmuş lekelerde ise leke açıcı krem ve serumlar, kimyasal peelingler, dermaroller, PRP, mezoterapi, yüksek teknolojiye sahip lazerler ve ışık sistemleri olmak üzere birçok tedavi protokolü mevcuttur. Leke tedavisinde kişinin deri tipi, lekenin derinliği ve yaygınlığını saptamak ve kişiye özgü tedavi planlamak esastır. Bu tedaviler genel olarak açık tenlilerde ve derinin üst tabakasına yerleşmiş lekelerde daha başarılıdır.

  Leke Açıcı Krem ve Serumlar

  Hastaların evde de rahatlıkla uygulayabileceği ilk aşama tedavilerdir. Sıklıkla A vitamini, C vitamini, hidrokinon, kojik asit ya da arbutin gibi ürünler içerirler. Ancak bu tedaviler ile deride tahriş oluşabileceği bilinmeli ve dermatolog kontrolü altında uygulanmalıdır.

  Kimyasal Peeling Nedir?

  Peeling işlemi, cildin özellikle güneş gibi dış faktörlerden dolayı hasar görmüş olan tabakasını yenilemek ve alttan yeni hücrelere yer açmak için uygulanan bir tazeleme işlemidir. Özellikle meyve asitleri ile yapılan peeling işlemi tüm cilt tiplerine uygulanabilir, hassasiyete neden olmaz. Ortalama 3 haftada 1 kez uygulanan bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer. Hiçbir uyuşturmaya ihtiyaç olmadan, derinin üst tabakalarının temizlenmesini ve tazelenmesini sağlar. Cildi yeniler, pürüzsüz ve yumuşak bir cilt yapısı oluşturur. Ayrıca ciltteki renk farklılıklarını azaltır, kollajen yapısını güçlendirir ve cilde üst düzeyde nem kazandırır. Leke tedavisinde ortalama 4-6 seans önerilir.

  Enzim Peeling (Cosmelan, Dermamelan) Nedir?

  Lekeli ciltler için son yıllarda geliştirilen, her mevsim uygulanabilen, yan etki riski minimum olan ve asıl olarak leke oluşmasına neden olan mekanizmayı baskılayan sistemlerdir. Soyucu asit içermediğinden her tip deri rengine sahip hastada uygulanabilir. Uygun deri temizliğinden sonra maskenin uygulanması ile işlem başlar. Maske ortalama 4-8 saat ciltte kalır. Uygun görülen süre sonrasında maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizleyici yardımıyla çıkarılır. Takip eden ilk iki hafta günde 2-3 kez, sonraki 2 hafta ise günde bir kez enzim peeling kremi düzenli olarak kullanılmalıdır. Ciltte yara oluşturmadığı için kişi sosyal hayatına aynen devam edebilir. İşlem sonrası yaklaşık 1-4 hafta içerisinde cilt lekelerden arınır.

  Ankara enzim peeling için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Dermaroller Tedavisi Nedir?

  Bir silindir üzerinde sıralanmış mikro iğneleri olan dermaroller tedavisi cilt lekelerinde kullandığımız bir diğer tedavi şeklidir. Kontrollü bir şekilde deride birçok küçük kanal açarak cildimizin yara iyileşme mekanizmasını harekete geçirir. Ayrıca leke açıcı krem ve serumların etkinliğini artırır.

  Ankara dermaroller için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  PRP (Trombositler Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma)

  Kişiden alınan kanın özel bir tüpe alınarak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen trombositlerden zengin  plazmanın aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilme işlemidir. 3 hafta ara ile 3-4 seans uygulanan PRP işlemi cilde parlaklık verirken lekelerin azalmasını sağlar. Dermaroller ya da lazer tedavilerini takiben uygulanması ise daha başarılı sonuçlar verir.

  Ankara PRP tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Mezoterapi

  Farklı özellikteki ürünlerin, deri içine enjekte edilmesi işlemidir. Leke tedavisinde leke açıcı özelliği olan maddeler 1-2 hafta ara ile 6-8 seans deri altına enjekte edilir. PRP ile dönüşümlü uygulanabilir.

  Ankara mezoterapi için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Lazerler

  Pigment ve kollajeni uyarma etkisi olan lazerler günümüzde en çok görülen çiller, doğum lekeleri, yaşlılık ve güneş lekeleri gibi birçok lekenin tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Ancak her lazer leke tedavisinde etkili değildir. Özellikle Q- anahtarlı lazerler leke tedavisinde tercih edilir. Açık tenlilerdeki yüzeyel lekelerde daha başarılı sonuç verir. Cildin katmanlarında uzandıkları seviyeye göre yüzeysel lekeler için kısa sürede sonuç alınabilirken, derin lekeler için daha fazla seans uygulama yapılması gerekmektedir. Seans aralıkları 3-4 haftadır. Seans sayısı ise hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama 2-6 seanstır.

  Ankara lazer ile leke tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Yoğun Darbeli Işık Sistemi (IPL, BBL)

  Ortalama 3-6 seansta yüz ve vücutta istenmeyen birçok leke, deriyi soymadan ve deriye tazelik vererek ışık sistemleri ile tedavi edilebilmektedir. Seanslar 3 hafta aralıklarla bronzlaşmamış tene uygulanmalıdır.

  Ankara Leke Tedavisi

  Leke tedavisi Ankara, yukarıda saydığımız, farklı yöntemler sayesinde güvenle yapılabilir. Ancak her cilt tipine ve her leke türüne göre farklı tedavi planlanması en doğrusu olacaktır. Bu nedenle öncelikle uzman bir dermatologun kontrolü, sonrasında ise tedavi planlaması yapılması gerekir.

  Ankara leke tedavisi fiyatları ve bu alanda kullanılan yöntemler hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi