Akne (Sivilce) ve İzlerin Tedavisi

  Akne İzi Tedavisi Ankara

  Akne, (Sivilce), ergenlik döneminde başlayan, toplumda %85-%100 oranında görülebilen ve nadiren 40’lı yaşlara kadar devam edebilen “pilosebase” diğer adıyla “kıl-yağ” biriminin bir hastalığıdır. Akne izi tedavisi Ankara için bize ulaşın.

  Akneyi başlatan ve devam ettiren en önemli sebep cinsiyet hormonlarıdır. Erkeklik hormonlarının yüksekliği, kanda, bazen de kıl-yağ bezi biriminde, aknenin şiddetlenmesini, kadınlık hormonları ise baskılanmasını sağlarlar. Bu sebeple erkeklerde sivilce daha şiddetli, hormonal düzensizliğin eşlik ettiği polikistik over sendromlu genç kızlarda da daha dirençli seyreder.

  Genetik yatkınlığı olan bireylerde, artan yağ salgısıyla beraber cildimizde bulunan mikroplar özellikle de bakteriler, yağ bezlerinde çoğalır ve püstüler akne dediğimiz, ucu sarı çevresi kırmızı sivilce oluşumuna sebep olur. Dokunmakla ağrılı bu sivilceler eğer tedavi edilmezse, büyüyerek kistleşebilir. Kistik akne, mutlaka sistemik tedavi gerektirir, kalıcı iz bırakabilir.

  Son yıllarda artan kozmetik ürün kullanımı ve cildin yeterince temizlenmemesi, ayrıca beslenme alışkanlığındaki düzensizlikler hemen her yaş grubundan kişilerin, değişen sürelerde sivilce problemi yaşamasıyla sonuçlanmaktadır.

  Tedavide; en önemli basamak cilt temizliğidir. Cilt temizliği sabah akşam kişisel olarak yapılmalıdır. Belirli aralılarla profesyonel cilt bakımı yaptırılmalıdır. Cilt bakımı sırasında tek tek siyah ve beyaz noktalar temizlenirken, iltihaplı sivilceler de giderilir. Beraberinde aknenin şiddetine göre dermatoloğunuzun tavsiye ettiği tıbbi tedaviler (ilaç ve kremler) kullanılmalıdır. Sonrasında, sivilceleri baskılayan ve tekrar çıkmasını önleyen, izleri de tedavi eden bazı profesyonel uygulamalar yapılır. Bunlar; kimyasal peeling, karbon peeling, dermaroller, iğneli radyo frekans, lazer tedavisidir.

  Lazer ile akne tedavisi, akneler ve akneli cilt üzerinde uygulanır. Lazerin ısı enerjisi ile akneler kurutulur, akne oluşumuna zemin hazırlayan cilt yağlanması kontrol altına alınır, gözenekler sıkılaştırılır ve sivilceler önlenir. Her seansta daha da etkili olan aktif akne kurutma etkisi ile cilt üzerinde olan akneler tedavi edilir ve akne ardından oluşması muhtemel olan akne izleri de engellenerek daha sıkı, sivilcesiz, parlak ve yağlanması kontrol altına alınmış bir cilt elde edilir. Seans sayısı; akne sayısı, aknelerin derinliği, bulunduğu alan gibi kriterlere göre değişebilir. Gözlemlenen seans sayısı en az 3 seans gerektiği şeklindedir.

  Eğer akneyi oluşturan sebeplerden dolayı yeniden bir aktif akne cilt üzerinde belirmez ise sonuçlar kalıcıdır. Sonuçların korunması için cilt günlük olarak doğru bakım ürünleri ile temizlenmeli, su bazlı ürünler kullanılmalı, düzenli medikal cilt bakımı yapılmalıdır.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi