PRP Tedavisi

  Ankara PRP Tedavisi

  Ankara PRP tedavisi, açılımı “Platelet Rich Plasma” dır. Günümüzde birçok doku hasarlarının onarılması ve cilt yenilenmesinde kullanılan, oldukça güvenilir bir uygulamadır. Kişinin kendi kanından alınan iyileştirici hücrelerle yapılan bir tedavi olduğu için yan etkisi oldukça azdır. Özellikle cildin gençleşmesi, sıkılaşması ve kırışıklıkların giderilmesi için yapılan PRP, saç dökülmelerinin önüne geçmede ve lekelerin açılmasında da oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Uygulandığı bölgede, yara iyileşmesi sürecine benzer bir etki yaptığı için cildin yenilenmesini sağlar. Saça uygulandığında saç köklerini güçlendirir ve yeni saç oluşumunu destekler.


  Yazımızın devamında Ankara PRP tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. PRP tedavisi hakkında diğer merak ettikleriniz için ise Doç. Dr. Yeşim Kaymak ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir?

  PRP tedavisi; günümüzde diz eklemlerinin tedavisinden, cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Tedavinin temel amacı; kanda bulunan platelet hücreler yardımı ile deforme olmuş bölgelerin tedavi edilmesidir. Kanda bulunan trombositler ve platelet hücreler, doku yenilenmesinden sorumludur. PRP tedavisi de platelet hücrelerin bu özelliğinden yararlanır. Laboratuvar ortamında çoğaltılan kan hücreleri, yeniden hasarlı bölgeye enjekte edildiğinde, bölgede çok daha hızlı bir iyileşme ve yenilenme süreci başlar. Böylece cildi kendi hücreleri ile canlandırmak, saç dökülmesini engellemek ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.

  PRP ile Hangi Cilt Sorunları Giderilebilir?

  PRP tedavisi, ciltte kapsamlı bir yenilenme sağladığı için birçok cilt probleminde başarılı sonuçlar vermektedir. PRP sayesinde;

  • Yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki ince kırışıklıklar ve sarkmalar giderilebilir.
  • Cilt gençleştirme yapılabilir.
  • Cilt elastikiyetini artırır.
  • Cilt döküntülerinin ve deformasyonların tedavi edilmesi sağlanabilir.
  • Akne ve sivilce izleri giderilebilir.
  • Saç dökülmesi engellenebilir. Saç ekimi sonrasında kıl foliküllerinin daha yüksek oranda tutunmasına yardımcı olur.
  • Güneş ve doğum izleri tedavi edilebilir.
  • Çatlak ve yara izleri tedavi edilebilir.

  PRP Uygulamalarında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  PRP, kişinin kendi kanından elde edilir. Dolayısıyla alerji veya bulaşıcı hastalık potansiyeli yoktur. İşlem, steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılır. Son derece güvenlidir. Ancak her PRP kiti FDA onaylı değildir. İyi bir PRP’de en az 1 milyon trombosit olmalıdır. Bu değerlere ulaşmada kaliteli kit kullanımı esastır.

  PRP Nasıl Yapılır?

  PRP tedavisinde kişinin kendi kan örneği kullanılır. Bu nedenle yan etkisi oldukça az olan bir işlemdir. Kişiden alınan kan örneği, laboratuvar koşullarında yoğunlaştırılır. Bunun için kan, santrifüj cihazından geçirilir. Santrifüjden sonra elde edilen plasma, platelet hücreleri bakımından 2 – 4 kat daha zengindir.

  Yoğunlaştırılan plasma, kişinin tercihine göre yüzdeki belli bölgelere uygulanabilir. Böylece ciltte yenilenme süreci başlar. Cilt daha genç, sıkı, sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur.

  PRP Tedavisi Ne Zaman Etki Gösterir?

  PRP tedavisi kısa sürede etkisini gösterir. Uygulama anından itibaren cilt daha parlak, sıkı ve canlı bir görünmeye başlar. İlk seanstan sonraki 1 – 2 ay boyunca etkisi giderek artarak kendini gösterir.

  Ankara PRP Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

  PRP, cilt yenilemede 3-4 haftada bir 3-4 seans, saç dökülmesinde 3-4 haftada bir 3-6 seans önerilir. Ankara PRP tedavisi ve seans sayıları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Ankara PRP Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  PRP tedavisi cildin yenilenmesi, gençleştirilmesi, sıkılaştırılması ve saç dökülmesinin engellenmesi amacıyla, sağlıklı olan her bireye yapılabilir. Ancak;

  • Trombosit ya da hipofibrinojenemi olan kişilere
  • Hamile ve emzirenlere
  • Oto-immün hastalıkları olanlara
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananlara
  • Kanserli kişilere ya da kanser şüphesi olan kişilere PRP yapılması tercih edilmez.

  PRP Saç Çıkarır Mı? Saç Dökülmesini Engeller Mi?

  PRP tedavisinin en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de saç dökülmesidir. PRP tedavisi ile saç kökleri güçlenir. Saçların dökülmesine neden olan saç kökü sorunları büyük oranda giderilebilir. Bu nedenle PRP tedavisinin saçın dolgunluğuna ve sıklaşmasına dolaylı yoldan etki ettiğini söyleyebiliriz.

  PRP’nin Etkisi Ne Kadar Sürer?

  PRP uygulaması deriyi en doğal biçimde uyaran ve yenileyen sistemlerdendir. Ayrıca içerisindeki büyüme faktörlerinin de etkisiyle yeni kollajen üretimini tetikler. İlk seanstan sonra bile derideki ince çizgilerde ve lekelerde azalma gözlenir. Ancak bu etkinin uzun vadeli olması için kür tedavisi (3-6 seans) önerilir. Kür tedavisinin ise her yıl tekrarlanması yaşlanma sürecini yavaşlatır.

  Ankara PRP Fiyatları 2024

  PRP tedavisi, FDA yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi onaylı bir işlemdir. Bu nedenle oldukça güvenilirdir. Kişi istediği sürece PRP tedavisini yeniden yaptırabilir. PRP tedavisinde fiyatlar ise seans sayısına göre belirlenir. Bu nedenle kişiden kişiye değişebilir.

  Ankara PRP ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi