Mantar Enfeksiyonları

  Mantar Enfeksiyonları Ankara

  Mantar enfeksiyonları Ankara çok çeşitlidir. Saçlı deri, el, ayak, kasıklar, oral-genital mukoza ve el-ayak tırnakları başta olmak üzere tüm vücutta görülebilir. Oldukça bulaşıcı olan mantar enfeksiyonları, vücudun bir bölgesinden diğer bir bölgesine, insandan-insana veya hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Ayrıca ayakkabı, çorap, terlik ve havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan da bulaş sıktır. Özellikle steril edilmeyen manikür ve pedikür makaslarına bağlı tırnaklarda mantar enfeksiyonları görülebilir.

  Tinea versikolor (Pityriasis versikolor) ise deride normalde yaşayan bir mantar türünün, çeşitli faktörlere bağlı aşırı artması sonucu gelişir. Özellikle sırt, gövde ön yüz ve kollarda deri renginde, kahverengi veya deri renginden açık lekeler şeklinde görülür. Güneşe maruziyet ile bu lekelerde uzun süreli veya kalıcı renk açılması (pigment kaybı) gözlenebilir.

  Kandidiyazis, maya tipi fırsatçı mantarlardan Candida albicans’ın neden olduğu mantar enfeksiyonudur. Deri ve mukozaları etkileyebilir. Özellikle kilolu kişilerde kıvrım bölgelerinde sık gözlenir. Ayrıca bebeklerde bez bölgesinde, zaman zaman da boyun-koltuk altı gibi terlemenin sık olduğu alanlarda gözlenebilir. Ağızda pamukçuk denilen kızarıklık ve dil üzerinde süt kalıntısı şeklinde beyazlıklara yol açabilir. Genital mukozada ise kızarıklık, kaşıntı, yanma ve süt kesiği şeklinde beyaz renkte akıntıya neden olabilir.

  Mantar enfeksiyonlarının tanısı kolaydır. Şüpheli durumlarda KOH ile mantar arama veya mantar kültürü gibi ileri tetkikler yapılır. Tedavide ise mantarın yerleşim yeri, yaygınlığı ve hastanın yaşı göz önüne alınarak topikal veya sistemik antifungal tedaviler verilmelidir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi