Tırnak Hastalıkları

  Tırnak Hastalıkları Ankara

  Tırnaklar, tıpkı saçlarımız gibi birçok faktörden etkilenir. Geçirilen hastalıklar, travma, ilaç kullanımı ve düzensiz beslenme tırnak uzamasını ve görünümünü etkiler. Demir eksikliği başta olmak üzere çok çeşitli vitamin ve mineral eksikliği tırnak yapısını bozabilir, kolay kırılmalara neden olabilir. Ayrıca mantar hastalıkları başta olmak üzere, çeşitli deri hastalıkları ve bakteriyel enfeksiyonlar tırnakları etkileyebilir. Genel olarak tırnaklarda kalınlaşma, kolay kırılma, çizgilenme, çökme ve renk değişikliği olarak gözlenen bu bulgular altta yatan nedenin ortadan kaldırılması ile düzelir. Ancak tırnakta görülen bozuklukların tedavisi ve düzelmesi uzun süre gerektirir. Tırnak matriksini etkileyen durumlarda ise tedaviye dirençli şekil bozuklukları görülebilir. Tırnak hastalıkları Ankara işleminde tanı; muayene, laboratuar tetkikleri, dermoskopik muayene, mantar arama ve/veya tırnak biyopsisi yapılarak konur. Tanı konduktan sonra ise uygun tedavi seçilir.

  Batık Tırnak Tedavisi

  Sık görülen ve günlük yaşamı etkileyen tırnak batması, sıklıkla ayaklara uyumsuz dar kalıplı, yüksek topuklu, sert burunlu ayakkabı seçimi ve yanlış tırnak bakımı ile ilişkilidir. Gebelik döneminde ayak ödemine ve yeni doğmuş bebeklerde de tırnakların immatür olmasına bağlı yine sık karşımıza çıkar. Ağrı ve iltihaplanma sık sık doktora başvurma sebebi iken eğer batan tırnak sebebiyle komşu tırnak etinde kabarma yani piyojenik granülom oluşumu var ise mutlaka cerrahi yolla tedavisi gündeme gelir.

  Batık tırnak cerrahisi, tırnak çevresi parmak etine yapılan lokal anestezik maddeyi takiben, batan tırnak kısmının 1-3 mm kadar köküne kadar kesilerek çıkartılması sonrası, batan kök kısmın (matriks) özel bir ilaç(fenol) /cerrahi /lazer ile yok edilmesini kapsar. Batan kısmın kökü tahrip edildiğinden %95 nüks etmez.

  İşlem lokal anestezi ile ve ayaktan muayenehane/poliklinik koşullarında yapılabilir.

  İşlem günü ve sonrası 1-2 gün fazla ayakta kalmamak ve pansuman ile bakım gerektirir.

  Ayrıca tırnak inceltici solüsyonlar sonrası tırnak teli takılarak da batan tırnak da tamamen sağlıklı tırnağa dönüştürülür.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi